Znaleźć swoje MIEJSCE

Przestrzeń może budzić w człowieku lęk. Jest rozległa, obca, nieoswojona… Nigdy nie wiadomo, jakie tajemnice w sobie skrywa, a w obliczu niepewności trudno o poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego tak cenimy miejsca. Miejsca są nam znane i czujemy się w nich dobrze.

W przestrzeni miejskiej mamy swoje ulubione kawiarnie, ławki w parku, urokliwe uliczki… Przesycone wspomnieniami, pełne znaczeń miejsca to ważny element naszej tożsamości. Dla innych mogą być niewidoczne, dla nas są jednak najważniejszymi punktami na mapie miasta. Wracamy do nich, gdy tylko możemy. Samotnie lub w towarzystwie bliskich osób chłoniemy ich niezwykłą atmosferę. Doświadczamy czegoś. Poznajemy nowych ludzi. Czujemy się szczęśliwi.

Z przestrzenią Internetu jest podobnie. W sieci, jak w mieście, potrzebujemy “swoich” miejsc. Profile w mediach społecznościowych, blogi, ulubione portale są jak wyspy na bezkresnym oceanie informacji. Za ich pośrednictwem wyrażamy siebie i nawiązujemy relacje z innymi. Dzięki nim stale dowiadujemy się czegoś nowego – o sobie i o świecie. To nasz wirtualny azyl. Miejsca, które istnieją, choć fizycznie ich nie ma. Czujemy się w nich swobodnie.

Po kilku latach zmagania się z wewnętrzną potrzebą posiadania swojego miejsca w Internecie, postanowiłam w końcu zacząć działać. Projekt: Miasto to blog, na którym mam zamiar dzielić się moją fascynacją miejskim życiem. Na pewno opowiem Ci o Gdańsku, bo tutaj mieszkam. Urodziłam się w tym mieście, ale skłamałabym, gdybym powiedziała, że dobrze je znam. Miasto, zwłaszcza takie jak Gdańsk – z ponad tysiącletnią historią – trudno jest naprawdę poznać. Można je tylko obserwować, uczyć się go wciąż na nowo i próbować zrozumieć. Będę szukała sposobów na to, jak wędrować po miejskiej przestrzeni, by nie czuć się jak “typowy” turysta. Opiszę ciekawe inicjatywy i podsunę trochę pomysłów. Na pewno pojawi się sporo fotografii, bo lubię robić zdjęcia. Mam nadzieję, że będzie ciekawie. To jak? Zostaniesz?